Adwokat do rozwodu - Czy warto zatrudnić?

Decyzja o zatrudnieniu prawnika często jest tą najlepszą, jaką podejmują małżonkowie, którzy chcą się rozwieść. Nie powinien więc nikogo dziwić fakt, iż większość osób bez wahania postanawia skorzystać z pomocy adwokata od spraw rodzinnych.

Adwokata od spraw rodzinnych - czy będzie mnie na to stać?

W XXI wieku adwokat przestał być nieosiągalnym udogodnieniem, a stał się standardem. Chociaż jego zatrudnienie zazwyczaj wiąże się z kosztami, to małżonkowie, którzy są w trakcie rozwodu, z reguły się ich nie obawiają. Zatrudniając adwokata, klient podpisuje umowę. Wyszczególnione są w niej konkretne stawki za określone czynności. Gdy te mu nie odpowiadają, zawsze może zrezygnować. Jednak w przypadku, w którym proces zakończy się zwycięstwem, strona przegrana będzie musiała zwrócić koszty zastępstwa procesowego (najczęściej ograniczone do kwot minimalnych, ustalonych przez Ministra Sprawiedliwości). Należy zaznaczyć, że wynagrodzenie dla pełnomocnika w sprawach o rozwód, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości, wynosi minimum 720 zł.

Jak zwiększyć swoją szansę na wygraną? 

Skorzystanie z usług adwokata od spraw rodzinnych nie zagwarantuje zwycięstwa, jednak może znacznie zwiększyć prawdopodobieństwo, że sprawa zakończy się pomyślnie dla jego klienta. Sama świadomość tego, iż dysponuje się fachowym wsparciem na sali rozpraw, może mieć duży wpływ na komfort psychiczny. Pomoc adwokata ułatwia przejście przez bolesny okres w życiu. Poza tym pełnomocnik dopilnuje wszystkich formalności (w tym m.in. złoży pozew wolny od błędów, co może przyspieszyć rozprawę). Adwokat samodzielnie prowadzi za klienta przewód sądowy oraz postępowanie dowodowe, zwalniając klienta z konieczności osobistego stawiania się w sądzie na każdej rozprawie. Dla większości osób uczestnictwo w rozprawach bywa bardzo stresujące. Gdy mamy okazję uniknąć nieprzyjemności, warto zatem z niej skorzystać.

Łatwo jest popełnić błąd, gdy występujemy w sprawie o rozwód samodzielnie. W nerwach ciężko bowiem panować nad emocjami oraz merytorycznie się wypowiadać. Zła organizacja, kłopoty ze zrozumieniem języka urzędowego lub brak pewności siebie i umiejętności obrony swojego zdania to kolejne czynniki, które przemawiają za tym, aby zatrudnić adwokata. Dodać należy również okoliczność, w której przeciwnik jest nieuczciwy tzn. ucieka się do zastraszania i  manipulacji. W takiej sytuacji możemy podejrzewać, że będzie zeznawał niezgodnie z prawdą.

Jeżeli napotkasz jakiekolwiek wątpliwości, zawsze możesz zgłosić się do naszej Kancelarii Radców Prawnych Szaflarscy. W ramach konsultacji możesz omówić z prawnikiem szczegóły swojej sprawy. Takie spotkanie często pomaga zrozumieć fakt, iż zaistniała sytuacja prawna jest na tyle złożona, że bez pomocy adwokata od spraw rodzinnych, przejście przez rozwód będzie bardzo trudne.


Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej lub zlecić nam poprowadzenie Twojej sprawy rozwodowej, zapraszamy do kontaktu:

 tel.: (+48) 508 277 555

 e-mail: kancelaria@szaflarscy.pl

Tomasz Szaflarski

Radca Prawny - Tomasz Szaflarski. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wpisany na listę radców prawnych prowadzoną przez Okręgową Izby Radców Prawnych w Katowicach pod nr KT 3268.